# HI1612X560R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HI1612X560R-10
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hi1612x560r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hi1612x560r-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/24/240-2499-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 4mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.090" (2.28mm)
- **Impedance @ Frequency:** 56 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.160" L x 0.120" W (4.06mm x 3.05mm)