# HHV-50FT-52-3M9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HHV-50FT-52-3M9
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hhv-50ft-52-3m9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hhv-50ft-52-3m9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/3./9M/GA/3.9MGACT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 3.9 MΩ
- **Size:** 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%