# HHBC24W-2R1A0311V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HHBC24W-2R1A0311V
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hhbc24w-2r1a0311v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hhbc24w-2r1a0311v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/51/8693517-399-19102-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 15A
- **Inductance @ Frequency:** 311 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C