# HH18N0R7B101LT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HH18N0R7B101LT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hh18n0r7b101lt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hh18n0r7b101lt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/92/-1/1292-1386-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.7 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.034" (0.87mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 100V