# HGTG30N60B3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HGTG30N60B3
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hgtg30n60b3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hgtg30n60b3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 170 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 208 W
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Switching Energy:** 500µJ (on), 680µJ (off)
- **Td (on:** 36ns/137ns
- **Test Condition:** 480V, 30A, 3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.9V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 600 V