# HGTG30N60A4D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HGTG30N60A4D
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hgtg30n60a4d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hgtg30n60a4d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/13/09/8413093-HUF75652G3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75 A
- **Gate Charge:** 225 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 463 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 55 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Switching Energy:** 280µJ (on), 240µJ (off)
- **Td (on:** 25ns/150ns
- **Test Condition:** 390V, 30A, 3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.6V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 600 V