# HG4-AC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HG4-AC12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hg4-ac12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hg4-ac12v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 632 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VAC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)