# HG2-DC48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HG2-DC48V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hg2-dc48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hg2-dc48v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 30.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)