# HG-752A-THERMOGUN-230V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HG-752A-THERMOGUN-230V
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Tools
- **Subcategory:** Heat Guns, Torches, Accessories
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hg-752a-thermogun-230v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hg-752a-thermogun-230v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 23.0 CFM
- **Color:** Red
- **Current:** 9 A
- **Features:** Adjustable Side Vents, Built-In Stand, Turbo-Fan-Driven Blower
- **For Use With:** Heat Shrink Boots/Tubing up to 3" Dia
- **Includes:** Heat Gun, Stand
- **Power:** 1680W
- **Temperature Range:** 750°F ~ 1000°F (400°C ~ 540°C)
- **Tool Type:** Heat Gun
- **Voltage:** 230V