# HFW30R-2STZE1LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HFW30R-2STZE1LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
- **Subcategory:** FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hfw30r-2stze1lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hfw30r-2stze1lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable End Type:** Straight or Tapered
- **Connector:** Contacts, Top
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **FFC, FCB Thickness:** 0.30mm
- **Flat Flex Type:** FFC, FPC
- **Height Above Board:** 0.075" (1.90mm)
- **Housing Material:** Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 30
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 100V