# HFT5000-50/25-0-45MM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HFT5000-50/25-0-45MM
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Fabric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hft5000-50-25-0-45mm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hft5000-50-25-0-45mm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Diameter:** 0.98" (24.9mm)
- **Length:** 1.772" (45.00mm)