# HF90T44.5X13X30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF90T44.5X13X30
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf90t44-5x13x30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf90t44-5x13x30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 1.752" (44.50mm)
- **Finish:** Epoxy
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.512" (13.00mm)