# HF90T14X7X8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF90T14X7X8
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf90t14x7x8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf90t14x7x8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.551" (14.00mm)
- **Finish:** Epoxy
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.276" (7.00mm)