# HF70SH8X0.6X5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF70SH8X0.6X5
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Cable Ferrites
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh8x0-6x5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh8x0-6x5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Design:** Clip Together (Order Qty 1=1 Assembly)
- **Impedance @ Frequency:** 24Ohm @ 100MHz
- **Inner Dimension:** 0.315" W x 0.024" H (8.00mm x 0.60mm)
- **Length:** 0.197" (5.00mm)
- **Material:** HF70
- **Mounting Type:** Cable Tie
- **Outer Dimension:** 0.413" W x 0.083" H (10.50mm x 2.10mm)