# HF70SH35X0.8X12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF70SH35X0.8X12
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Cable Ferrites
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh35x0-8x12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh35x0-8x12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Design:** Clip Together (Order Qty 1=1 Assembly)
- **Impedance @ Frequency:** 60Ohm @ 100MHz
- **Inner Dimension:** 1.378" W x 0.031" H (35.00mm x 0.80mm)
- **Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Material:** HF70
- **Mounting Type:** Cable Tie
- **Outer Dimension:** 1.535" W x 0.157" H (39.00mm x 4.00mm)