# HF70SH13X0.7X12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF70SH13X0.7X12
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Cable Ferrites
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh13x0-7x12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf70sh13x0-7x12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Design:** Clip Together (Order Qty 1=1 Assembly)
- **Impedance @ Frequency:** 45Ohm @ 100MHz
- **Inner Dimension:** 0.512" W x 0.028" H (13.00mm x 0.70mm)
- **Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Material:** HF70
- **Mounting Type:** Cable Tie
- **Outer Dimension:** 0.669" W x 0.108" H (17.00mm x 2.75mm)