# HF625/46SF-30M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF625/46SF-30M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Flat Ribbon Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf625-46sf-30m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf625-46sf-30m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Flat Cable
- **Conductor Strand:** 7 Strands / 36 AWG
- **Features:** Zippable
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyolefin (PO)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** 98.4' (30.00m)
- **Number of Conductors:** 46
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Ratings:** UL Style 21682
- **Ribbon Thickness:** 0.035" (0.89mm)
- **Ribbon Width:** 1.811" (46.00mm)
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge:** 28 AWG