# HF3545-123Y2R5-T01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF3545-123Y2R5-T01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf3545-123y2r5-t01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf3545-123y2r5-t01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 170mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 1.457" L x 1.024" W (37.00mm x 26.00mm)