# HF2827-123Y1R5-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF2827-123Y1R5-01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf2827-123y1r5-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf2827-123y1r5-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 400mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.063" (27.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)