# HF2826-123Y1R8-T01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF2826-123Y1R8-T01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf2826-123y1r8-t01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf2826-123y1r8-t01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.8A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 270mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.024" (26.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 1.201" L x 1.201" W (30.50mm x 30.50mm)