Part Number: HF1008R-561F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/hf1008r-561f RFQ URL: https://distyparts.com/product/hf1008r-561f#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/78/81/DN7881DKR-ND.jpg Summary: HF1008R-561F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HF1008R-561F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 300 mA DC Resistance (DCR): 1.65Ohm Max Frequency: 415MHz Height: 0.095" (2.41mm) Inductance: 560 nH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 30 @ 25MHz Shielding: Unshielded Size: 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm) Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/hf1008r-561f