# HF1008R-121F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HF1008R-121F
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hf1008r-121f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hf1008r-121f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/78/81/DN7881DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 405 mA
- **DC Resistance (DCR):** 910mOhm Max
- **Frequency:** 850MHz
- **Height:** 0.095" (2.41mm)
- **Inductance:** 120 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
- **Tolerance:** Â±1%