Part Number: HF1008-911F Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/hf1008-911f RFQ URL: https://distyparts.com/product/hf1008-911f#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/78/81/DN7881DKR-ND.jpg Summary: HF1008-911F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HF1008-911F is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 270 mA DC Resistance (DCR): 2.05Ohm Max Frequency: 305MHz Height: 0.095" (2.41mm) Inductance: 910 nH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 30 @ 25MHz Shielding: Unshielded Size: 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm) Tolerance: ±1% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/hf1008-911f