# HE722A1240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HE722A1240
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/he722a1240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/he722a1240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 24 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Features:** EMI Shielded
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 1 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 1 ms
- **Switching Voltage:** 200VDC - Max