# HE421A1250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HE421A1250
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/he421a1250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/he421a1250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 500 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 1 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 1 ms
- **Switching Voltage:** 200VDC - Max