# HE2AN-Q-DC48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HE2AN-Q-DC48V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/he2an-q-dc48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/he2an-q-dc48v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864265-255-1664-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 40 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 25 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 33.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)