Part Number: HDR127MET10F-G-V-SM-DR Manufacturer: Chip Quik Inc. Category: Rectangular Connectors Subcategory: Headers, Receptacles, Female Sockets Product URL: https://distyparts.com/product/hdr127met10f-g-v-sm-dr RFQ URL: https://distyparts.com/product/hdr127met10f-g-v-sm-dr#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/64/59/64/6459642-HDR127MET10F-G-V-SM-DR-ND.pdf Summary: HDR127MET10F-G-V-SM-DR is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Chip Quik Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: HDR127MET10F-G-V-SM-DR is a headers, receptacles, female sockets from Chip Quik Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connector Type: Header Contact Finish: Gold Contact Type: Female Socket Fastening Type: Push-Pull Insulation Height: 0.134" (3.40mm) Mounting Type: Surface Mount Number of Positions: 10 Number of Positions Loaded: All Number of Rows: 2 Pitch: 0.050" (1.27mm) Row Spacing: 0.050" (1.27mm) Style: Board to Board Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/chip-quik-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/rectangular-connectors/headers-receptacles-female-sockets Canonical URL: https://distyparts.com/product/hdr127met10f-g-v-sm-dr