# HD6417020SX20IV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HD6417020SX20IV
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hd6417020sx20iv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hd6417020sx20iv#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, SCI
- **Core Processor:** SH-1
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x14)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V