# HD2380-5.750"-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HD2380-5.750"-100
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hd2380-5-750-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hd2380-5-750-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Tan
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 325°F (163°C) Max
- **Thickness:** 0.0072" (7.2 mils, 0.183mm)
- **Width:** 5.75" (146.05mm) 5 3/4" dia