# HD2380-3.500"-500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HD2380-3.500"-500
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hd2380-3-500-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hd2380-3-500-500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Crepe Paper
- **Color:** Tan
- **Tape Type:** Masking
- **Temperature Range:** 325°F (163°C) Max
- **Thickness:** 0.0072" (7.2 mils, 0.183mm)
- **Width:** 3.50" (88.90mm) 3 1/2" dia