# HD12-6.8-AG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HD12-6.8-AG
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hd12-6-8-ag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hd12-6-8-ag#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449692-179-2326-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 6.8 A
- **Efficiency:** 55%
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 82W
- **Size:** 9.00" L x 4.87" W x 3.28" H (228.6mm x 123.7mm x 83.3mm)
- **Type:** Linear
- **Voltage:** 3 kV