# HCTC-7.3-9.3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HCTC-7.3-9.3
- **Manufacturer:** Signal Transformer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hctc-7-3-9-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hctc-7-3-9-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 9.3A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 32mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.650" (41.91mm)
- **Inductance @ Frequency:** 7.3 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.650" L x 0.600" W (41.91mm x 15.24mm)