# HCME06Y12-M30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HCME06Y12-M30
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hcme06y12-m30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hcme06y12-m30#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/21/06/1321064-298-21547-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized
- **Height:** 0.756" (19.20mm)
- **Length:** 0.925" (23.50mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Edge Mount, Clip On
- **Opening Size:** 0.315" ~ 0.472" (8.00mm ~ 12.00mm)
- **Panel Hole Size:** 0.138" x 0.315" (3.50mm x 8.00mm), Rectangular
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Webbed
- **Width:** 0.394" (10.00mm)