# HCME06A12-M130
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HCME06A12-M130
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hcme06a12-m130
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hcme06a12-m130#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized
- **Height:** 0.720" (18.30mm)
- **Length:** 0.709" (18.00mm)
- **Material:** Polyacetal (POM)
- **Mounting Type:** Edge Mount, Clip On
- **Opening Size:** 0.236" ~ 0.472" (6.00mm ~ 12.00mm)
- **Panel Hole Size:** 0.157" x 0.433" (4.00mm x 11.00mm), Rectangular
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Webbed
- **Width:** 0.551" (14.00mm)