# HCL130J68RCX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HCL130J68RCX
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hcl130j68rcx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hcl130j68rcx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 5.177" (131.50mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Power (Watts):** 70W
- **Resistance:** 68 Ω
- **Size:** 1.626" L x 0.285" W (41.30mm x 7.25mm)
- **Temperature Coefficient:** -80, +200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%