# HCB 2012KF-121T50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HCB 2012KF-121T50
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hcb-2012kf-121t50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hcb-2012kf-121t50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 20mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.041" (1.05mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)