# HC4ED-H-AC200V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC4ED-H-AC200V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc4ed-h-ac200v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc4ed-h-ac200v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 6.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 200VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 160 VAC
- **Must Release Voltage:** 60 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max