# HC4D-HP-AC240V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC4D-HP-AC240V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc4d-hp-ac240v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc4d-hp-ac240v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/59/12865901-255-3639-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max