# HC4D-HL-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC4D-HL-DC24V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc4d-hl-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc4d-hl-dc24v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/25/12882557-255-1922-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 37 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max