# HC49USM-FF5F18-3.6864MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC49USM-FF5F18-3.6864MHZ
- **Manufacturer:** ILSI
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc49usm-ff5f18-3-6864mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc49usm-ff5f18-3-6864mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 200 Ω
- **Frequency:** 3.6864 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.186" W (11.40mm x 4.73mm)