# HC49US-FF3F18-14.7456MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC49US-FF3F18-14.7456MHZ
- **Manufacturer:** ILSI
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc49us-ff3f18-14-7456mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc49us-ff3f18-14-7456mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 14.7456 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)