# HC3-HTM-AC240V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC3-HTM-AC240V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc3-htm-ac240v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc3-htm-ac240v-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free
- **Contact Rating (Current):** 7 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max