# HC2K-AC100V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC2K-AC100V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc2k-ac100v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc2k-ac100v-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/25/12882557-255-1922-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 13.2 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 100VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 80 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max