# HC2E-HTM-DC48V-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC2E-HTM-DC48V-F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc2e-htm-dc48v-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc2e-htm-dc48v-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 18.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free, Gold
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin