# HC2E-HP-AC240V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC2E-HP-AC240V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc2e-hp-ac240v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc2e-hp-ac240v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max