# HC2-HTM-AC24V-VDE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC2-HTM-AC24V-VDE
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc2-htm-ac24v-vde
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc2-htm-ac24v-vde#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/88/25/12882557-255-1922-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 50 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 7 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max