# HC1812YV473Z201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC1812YV473Z201
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc1812yv473z201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc1812yv473z201#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.180" L x 0.125" W (4.60mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 200V