# HC1000-0.020-02-0404
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC1000-0.020-02-0404
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc1000-0-020-02-0404
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc1000-0-020-02-0404#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Gray
- **Material:** Polymer
- **Outline:** 101.60mm x 101.60mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 1.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0200" (0.508mm)