# HC-49/U-S22118400ABJB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC-49/U-S22118400ABJB
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc-49-u-s22118400abjb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc-49-u-s22118400abjb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/14/00/7214009-300-6021-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 22.1184 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.66mm)