# HC-4/12VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** HC-4/12VDC
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/hc-4-12vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/hc-4-12vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 150 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Must Operate Voltage:** 8 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 6 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C